RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Jak na skvrny od pylu

Jak zaručeně odstranit skvrny od pylu?

Lilie jsou zaručeně nadčasově krásné, plné oslnivé vůně, barev a elegance. Stalo se vám už ale někdy, že jste se při přičichnutí jejich oslnivé vůně přiblížili až tak blízko, že vám na oblečení zůstaly jasně oranžové šmouhy od pylu? Určitě jste nebyli jediní, kterým se to přihodilo! Tyto jemné částice jsou primárně určeny pro včely, bohužel ale také dokážou pěkně pevně držet na oblečení. Ale nemusíte ihned panikařit, že je vaše oblíbená halenka na odpis, existuje totiž spolehlivý trik, jak zaručeně odstranit pylové skvrny z oblečení rychleji, než se stihnou dostat ještě dál! V dnešním článku si představíme hned několik praktických tipů, které vám pomůžou zatočit s těmito skvrnami a šetrně se jich zbavit.

 

 

Pyl na oblečení

Pokud spatříte, že se pyl drží na vašem oblečení, v žádném případě se ho nedotýkejte ani postiženou oblast nijak nenamáčejte. Ideálně si opatrně vyslečte daný kousek oblečení, vezměte jej ven a pořádně s ním zatřeste. Tímto způsobem odstraníte alespoň nějaké částice pylu, které se nestihly přilepit tak pevně. Poté přichází na řadu lepící páska! Opatrně pomocí lepivé strany začněte odstraňovat pyl z látky, většina pylu by tímto způsobem měla snadno a rychle zmizet.

 

Pokud ani lepící páska nepomůže v boji s nechtěným pylem, přichází na řadu radikálnější řešení v podobě namáčení. Namočte vaše oblečení na půl hodiny do studené vody. Ujistěte se, že voda je opravdu studená, nikdy ne horká! Horká voda by naopak mohla způsobit trvalé skvrny. Pečlivě, alespoň 2x po namočení váš kousek opláchněte a poté použijte obvyklý odstraňovač skvrn a vyperte podle instrukcí, které jsou uvedeny na textilu. Poté váš kousek nechejte běžně uschnout a tadá! Vypadá opět jako nový!

 

Pyl na koberci a nábytku

Vaše nádherná kytice lilií zasypala pylem váš nádherný krémový koberec nebo novou pohovku? To je nepříjemné! Ovšem trik s lepící páskou funguje na koberce a podlahy stejně dobře, jako na oblečení. Navíc ještě lépe uděláte, když zároveň použijete ruční nástavec od vysavače a opatrně shora začnete pyl likvidovat. Pokud stále vidíte zbytky pylu na koberci, použijte suchou houbičku s kapkou octového roztoku. Octový roztok připravíte velmi jednoduše pomocí jednoho dílu octu na dva díly vody. Tento roztok ale vždy raději otestuje na méně viditelném místě. Pyl z koberce nikdy neotírejte, protože byste ho naopak mohli zanést ještě hlouběji do kobercových vláken.

 

Zatočte s pylem u samotného zdroje

Pokud se chcete vyhnout manipulaci s lepící páskou nebo následným čištěním. Můžete s ním zatočit hned u samotného zdroje. Tím nechceme říct, ať už nikdy nekupujete lilie, naopak to by byla velká škoda si odpustit tyto nádherné květiny jenom kvůli trablem s pylem. Zaměřte se na jejich květy, ze kterých můžete jemně odstřihnout, nebo vytáhnout prašníky pomocí jejich tkáně ještě předtím, než se květiny začnou otevírat světu. To vám ve výsledku pomůže i prodloužit život lilií, protože samotný pyl po dopadu na okvětní lístky narušuje a zatěžuje jejich následné kvetení. Pokud chcete prašníky zachovat pro jejich estetický vzhled, můžete zkusit zvážit lak na vlasy. Pokud ale chcete sáhnout po tomto radikálním řešení, musíte počítat se zkrácenou životností lilie. Jak se říká, něco za něco, to je život..

 

Věděli jste, že lilie jsou dobrou volbou pro alergiky?

Představa, že právě hlavní producenti pylu jsou vhodnou květinou pro alergiky zní spíš jako vtip, ovšem opak je pravdou! Větší a jasnější květiny, jako jsou například právě lilie mají tendenci produkovat těžší pyl, u kterého je méně pravděpodobné že se dostane do vzduchu a podráždí tak dýchací cesty. Tyto nádherné květy naopak přitahují včely a motýly mnohem snadněji, což znamená, že se nemusí spoléhat na opylení větrem. Pokud kupujete kytici pro někoho, kdo je náchylný k vdechování pylu, vyvarujte se proto raději kyticím s plnokvětými květy, raději se porozhlédněte po následujících druzích.

 

Růže

Růže se dokážou samy opylovat a stěží tak uvolňují jakýkoliv další pyl do ovzduší. Nejen že nádherně a elegantně vypadají, taktéž nádherně voní!

 

Mečíky

Tyto vysoké květy ve tvaru meče byly házeny na vítězné gladiátory už v dávných římských dobách. Mečíky produkují hustý a lepkavý pyl, který se zřídka dostane do našich nosních dírek.

 

Tulipán

Velmi oblíbená jarní květina je známá svým tvarem podobajícím se šálku v široké paletě barev. Stejně jako mečíky i tulipány produkují těžký pyl, který pevně drží na tyčince.

 

Kosatce

Známé pro svůj tmavě fialový květ se žlutým zbarvením mají také těžký pyl, který zůstává uvězněn uvnitř jejich dlouhých, jemných okvětních lístků.

 

Orchideje

Tyto oblíbené exotické květiny neprodukují téměř žádný pyl a často ji najdete spíše v květináčové variantě. Můžete si navíc vybírat z více než 25 000 druhů a to už je opravdu slušný výběr!

 

Hortenzie

Jejich nádherné, obrovské květy v modré, růžové, fialové a bílé barvě produkují pouze malé množství pylu. Každé jejich uspořádání vypadá bohatě už s pár květy.

 

Doufáme, že vám naše praktické rady pomůžou v případných nesnázích s pylem. Věříme, že díky nim už pyl nikdy nebude problém!

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé