RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Jakou květinu ke Dni matek

Květina pro Den matek

Nalezení dokonalé květiny, které se rozhodnete věnovat vaší jediné a nezaměnitelné mamince na významný sváteční den - Den matek, může být občas opravdovou výzvou. Od kytice, která oslavuje mateřství chcete totiž opravdu hodně! Chcete aby se jí líbila a byla jí sympatická, aby splňovala její styl a zároveň aby za vás daná květina dokázala vyjádřit skutečný sentiment lásky, péče a vděčnosti. Chcete vyjádřit vaše emoce a pocity, ale hlavně vděk za všechny činy, které pro vás vaše máma kdy udělala. Můžete samozřejmě vybírat ze široké škály krásných barevných květin ke dni matek. Od tulipánů, podmanivých pivoněk, klasických růží nebo odolných orchidejí, všechny zmíněné květiny jsou rozhodně jarními bestsellery, které můžete vaší mamince věnovat. Zároveň jsou dostupné v různých barvách a variantách.

 

 

Ovšem i Den matek má svou konkrétní květinu, kterou jsou v naší společnosti trochu nedoceněné karafiáty. V dnešním článku si tedy přiblížíme historii křehkých karafiátů a povíme si o tom, proč právě z nich se stala oficiální květina, která se hojně věnuje ke dni matek.

 

Historie spojená s dnem matek

V roce 1908 se dáma jménem Anna Jarvis oficiálně zapsala do historie jako první dáma, která v USA uspořádala oslavu tohoto dnes již významného dne, dne který je věnován našim jedinečným maminkám. Anniným snem bylo věnovat alespoň jeden jediný den v kalendáři těm nejdůležitějším osobám v našich životech, tedy našim matkám. Oficiálně byl tento svátek v USA s krásnou myšlenkou uznán v roce 1914. V Československu se na oficiální oslavy tohoto svátku čekalo o něco déle, konkrétně až roku 1923 kdy hlavní propagátorkou byla Alice Masaryková. Zajímavostí také je, že se tento svátek slaví různě na světě  odlišné dny. Ve Velké Británii oslavují Den matek každou čtvrtou postní neděli, kdežto v Česku se slaví podle amerického vzoru každou druhou květnovou neděli. V Arabských zemích má svátek konkrétní datum 21. března. 

 

Proč zrovna karafiáty?

Během historicky prvního Dne matek, který se slavil, rozdala zakladatelka Anna Jarvis 500 karafiátů všem matkám, které se účastnily sborové služby na ministerstvu, kde byla její zesnulá matka učitelkou. Od toho dne se církev rozhodla pravidelně rozdávat karafiáty jako projev uznání při každé bohoslužbě, která se konala právě na Den matek. Příběh a povědomí o svátku matek se začal postupně rozšiřovat dál a brzy se tak stal normou mezi ostatními církvemi a komunitami.

 

Význam karafiátu pro Den matek

Botanici a odborníci na květiny tvrdí, že právě Anina matka, pro kterou byl první Den matek věnován, milovala karafiáty a milovala je natolik, že měla zahradu plnou karafiátů. Přirozeně se tak růžové karafiáty staly symbolem pro Den matek. Nejčastěji v růžové barvě, která je symbolem neutuchající a nehynoucí lásky k našim matkám. Bílé karafiáty mají v tento den taktéž významné zastoupení, jsou věnovány matkám, které s námi bohužel už nadále nejsou na tomto světě. Kromě toho, že jsou karafiáty symbolem oslavy Dne matek, mají po celém světě také širokou škálu fascinující symboliky a různých významů, které vychází především z kultury konkrétních států. Některé příklady nejznámějších významů přikládáme níže:

 

Zelené karafiáty: Zelené karafiáty jsou významné zejména pro významnou irskou událost, Den svatého Patrika. Každý irský patriot tento svátek poctivě slaví a i když v tento svátek hraje nejvýznamnější roli oblíbený nápoj, zelené karafiáty zde mají také významné postavení. Zároveň zelené karafiáty jsou spojené s básníkem Oscarem Wilde, který je miloval.

Červený karafiát: Květina v rudých barvách je jasným symbolem vášně a lásky. Jedná se o národní květinu temperamentního Španělska, kde ji lidé znají pod názvem Clavel. V sousedním Portugalsku je naopak známá karafiátová revoluce, která je oslavou portugalské nezávislosti. Někdo oslavuje svobodu klíčema, jiní karafiáty.

Bílý karafiát: Bílá barva u karafiátu znamená nevinnost a čistotu. V Holandsku se například bílé karafiáty používají k uctění památky statečných vojáků,  kteří bojovali během války.

 

Nezapomeňte tento rok si v kalendáři poznamenat významný den, Den matek, který tento rok připadá na 9. května. A potěšte vaši maminku krásnou kyticí květin. Ať už to budou symbolické karafiáty nebo její oblíbený druh, můžete si být jistí, že vaše milující gesto rozhodně ocení. Můžete se inspirovat výběrem květin například u nás na Flora online, kde na vás čeká výběr těch nejčerstvějších květin! Stačí si jen vybrat.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé