RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Květiny pro maminky

Tradice červených a bílých květin na den matek

Den, zasvěcený našim nejvěrnějším a nejdůležitějším osobám v životě - maminkám. Každá maminka si zaslouží drobný dárek, kytičku nebo pozvání na kávu víc, než kdo jiný. Proto je tento den věnován právě jim. Den matek se slaví v různé dny, různě po světě. Nejčastěji ovšem připadá na druhou květnovou neděli, ale například ve Velké Británii se Den matek slaví čtvrtou postní neděli a v Arabských zemích naopak 21. března. Nicméně důvod oslavy zůstává stejný všude na světě - tento den zkrátka patří všem maminkám. Den matek je často také spojován s kytkou. V dnešní době se jedná především o komerční záležitost, nicméně počátky pochází z dob, kdy den matek byl spojován s rudě červenými a bílými karafiáty, které měly vzbuzovat úctu všem maminkám.


Americká tradice

Již dávno v historii ve starověkém Řecku oslavovali svátek plodnosti a matek, kdy lidé uctívali bohyni Rhey, neboli matku bohů. V Anglii v 16. století se pod názvem Mateřská neděle nesla tradice v podobě dne volna pro služebnictvo, které sloužilo v panství daleko od domova a lidé se tak nemohli často stýkat se svými blízkými, rodinou a hlavně matkami. V tento den dostali volno, které mohli využít k návštěvě svých blízkých a hlavně svých matek.
Ovšem oficiální oslava svátku vznikla až v USA, kdy Julia Ward Howe poprvé přišla s myšlenkou, oslavovat jeden den v roce na počest matek. V roce 1870, kdy se USA vzpamatovávala se ztrátou životů z občanské války, Julia vyzvala prezidenta k oficiálnímu prohlášení Dne matek. Trvalo to ovšem více než 30 let, kdy byl oficiálně Den matek označen v kalendáři. Během té doby si tento svátek lidé osvojili natolik, že během třiceti let čekání jej slavili běžně.

Karafiáty

Po Juliině smrti o uznání usilovala další žena, Anna Marie Jarvisová, které se povedlo svátek opravdu prosadit a od roku 1908 se svátek stal oficiálním. Anina dcera na počest tohoto svátku rozdávala matkám během nedělní bohoslužby bílé karafiáty, které se staly symbolem Dne matek. Tento svátek nezůstal bez povšimnutí také u komerčních subjektů, kteří na základě Anina činu, začali masově prodávat bílé karafiáty, jako symbol dne matek a jeho smysl dobročinnosti se naprosto rozplynul. Anna se proti floristickému a komerčnímu průmyslu snažila bojovat, ovšem bezúspěšně.

Tradice neustále roste

Tradice věnovat květiny ke Dni matek neustále roste a pokračuje dodnes. Odhaduje se se, že částka za květiny ke dni matek bude činit až 1,9 miliardy amerických dolarů. Jedna věc se ale rozhodně změnila - a tou je volba kytek. Karafiáty už zdaleka nejsou jedinými květinami, které se používají na oslavu Dne matek. V náboženských skupinách tradice pokračuje, ale mírně se pozměnila. Zahrnuje také maminky, které jsou již po smrti, pro které je určen bílý karafiát na jejich počest. Naopak červený karafiát udává respekt maminkám, které jsou tu stále s námi.

Nekonečné možnosti

Obecně ale maminky všude na světě na Den matek dostávají opravdu neomezenou škálu květin v různých barvách. Oblíbené jsou například bílé tulipány, barevné frézie, modré kosatce nebo růžové růže. Tradice dnes nezůstává pouze u květin, ale zahrnuje také dobroty v podobě kvalitní čokolády, domácích ručně vyrobených dárků od dětí, nebo pozvání na jídlo. Ať už svátek považujete za komerční, nebo ne.. Myslíme, že alespoň jeden den v roce zasvětit celý mamince nebude v žádném případě špatnou volbou.

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SCALA

SCALA

AISHA

AISHA

RUDY

RUDY

ALENKA

ALENKA

ALEXIS

ALEXIS

AMY

AMY

ANNA

ANNA

APOLENA

APOLENA

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BABETA

BABETA

BEATRIX

BEATRIX

BELISE

BELISE

BERENIKA

BERENIKA

MILKA SRDCE 165g i

MILKA SRDCE 165g

RAFFAELLO 150g i

RAFFAELLO 150g

BONBONIERA MILKA 110g i

BONBONIERA MILKA 110g

TATIANA ČOKOLÁDOVÝ MIX 172g i

TATIANA ČOKOLÁDOVÝ MIX 172g

BÍLÉ VÍNO 0,75 l i

BÍLÉ VÍNO 0,75 l

BIANKA

BIANKA

BIBIANA

BIBIANA

BLANDINE

BLANDINE

CARMEN

CARMEN

CATHARINA

CATHARINA

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

DESIRE

DESIRE

DIANA

DIANA

DITA

DITA

DORA

DORA

DURIANA

DURIANA

ELIEN

ELIEN

ZOLMA

ZOLMA

VIVIENA

VIVIENA

VIVIEN

VIVIEN
NÁŠ TIP

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé