RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Pěstování léčivých bylinek přímo u vás doma

Jak si doma vypěstovat svoje bylinky

Bojujte proti zimním nemocem pomocí léčivých bylinek! Mnoho zahrádkářů zařazuje bylinky jako běžné rostliny do své zahrady, kde si pomocí nich vnese alespoň trochu vůně a barev na přilákání opylovačů. Ať už chcete bylinky pěstovat pro kulinářské, léčebné nebo okrasné účely, v žádném z příkladů určitě neuděláte chybu. Pokud už u vás na zahradě pěstujete léčivé bylinky, věděli jste, že si můžete vypěstovat přímo také pokojovou zahrádku s léčivými bylinami? Mnohým rostlinám se bude dařit v interiéru, pokud budou mít dostatek světla a dobře propustnou půdu.  

 

V pokojové zahrádce s léčivými bylinami lze pěstovat rostliny, jako je levandule, bazalka a heřmánek a koření, jako je zázvor a kurkuma. 

Jak pěstovat léčivé bylinky v interiéru 


Pěstování léčivé zahrádky v interiéru je o něco málo náročnější než venku, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. Trik spočívá v tom, že je třeba co nejvíce napodobit venkovní podmínky. 

Vytvořte si vaši zahrádku s léčivými bylinami poblíž slunného okna, které je orientováno na jih nebo západ. Zároveň byste vaši zahrádku měli držet mimo dosah topných těles a extrémních teplot. Ideální je poskytnou bylinkám pět hodin slunce denně. V zimě však rostlinám dopřejte 14 až 16 hodin denně doplňkového světla ze zářivek nebo LED světel.

Zajištění ideálních světelných podmínek však pro spokojený růst nestačí. Stejně tak je pro rostliny důležitá i půda, ve které jsou zasazeny. Pro zeminu použijte dva díly substrátu určeného přímo na výsadbu bylinek s jedním dílem perlitu v nádobě s dostatkem drenážních otvorů. Pro většinu bylinek je lepší půda chudá na živiny, ale každých několik měsíců jim ale můžete pomoci lehkým hnojením. Pravidelně zalévejte, ale mezi jednotlivým zaléváním nechejte půdu pořádně vyschnout. Chcete-li zvýšit vlhkost vzduchu v okolí rostlin, můžete je denně je mlžit pomocí rozprašovače nebo pod květináč s bylinkami postavte na tácek s oblázky.

S příchodem léta přemístěte trvalky ven a před příchodem mrazů je přeneste zpět. Jednoleté bylinky mohou růst uvnitř po celý rok, ale měly by se každoročně vyměnit. 

 

Níže vám přinášíme naše jednoduché tipy pro pěstování konkrétních druhů bylinek, do vaší domácí léčivé zahrady:

 

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Jednoletá rostlina, která potřebuje 5 až 6 hodin slunečního svitu denně nebo 12 až 16 hodin umělého osvětlení. Sušené květy heřmánku se používají do uklidňujících čajů na zmírnění napětí a úzkosti. Jsou tedy ideálním teplým nápojem před spaním, kdy heřmánek dokáže dokonale zklidnit vaše smysly.

 

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Bazalka se také pěstuje jako jednoletka a dobře se jí daří i v interiéru. Zajistěte jí šest hodin slunečního svitu, nejlépe z okna orientovaného na jih. Potřebuje půdu bohatou na živiny, proto ji pravidelně přihnojujte organickým hnojivem. Její listy se používají jako čaj na zmírnění žaludečních potíží, špatného trávení a zácpy nebo jako koření do převážně italských pokrmů.

 

Levandule (Lavandula)

Levandule se pěstuje pro svou uklidňující vůni a používá se v léčitelství k léčbě bolestí hlavy a nespavosti a k uvolnění napětí. Dopřejte jí co nejvíce slunce z okna orientovaného na jih. Přestože je odolná vůči suchu, nejlépe se jí daří při pravidelném zalévání, Její květy sklízejte brzy ráno, kdy je olej nejsilnější. Listy a květy levandule se používají do čajů, potpourri, vonných sáčků.

 

Koření, jako je zázvor lékařský (Zingiber officinale) a kurkuma dlouhá (Curcuma longa), lze pěstovat v interiéru zasazením oddenků do půdy 2 cm hluboko. Oddenky zakoupíte v obchodě s potravinami nebo na internetu. Stačí když je nakrájíte na kousky se dvěma nebo třemi pupeny. Jakmile se objeví listy, přemístěte je na slunné okno. Jejich půdu udržujte vlhkou, ale ne mokrou. Když se oteplí, přesuňte je ven, ale nezapomeňte je vrátit zpět, jakmile teploty začnou klesat na 15 °C. Po 8 až 10 měsících listy odumřou a vy můžete začít sklízet.

Zázvor působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém. Navíc pro mrazivé zimní dny neexistuje lepší ochrana před nachlazením, než šálek čaje z čerstvého zázvorového čaje s medem a citronem.

Kurkuma, příbuzná zázvoru, je protizánětlivý a antioxidační prostředek s mnoha dalšími léčivými účinky. Je skvělá také do exotičtější kuchyně, kde dodává pokrmům dokonalou barvu.

 

Léčivé rostliny a bylinky budou voňavým i prospěšným doplňkem pokojové zahrady. Rádi bychom vás ale upozornili, že  obsah tohoto článku slouží pouze pro vzdělávací a zahradnické účely. Před použitím jakékoliv byliny nebo rostliny pro léčebné účely se poraďte s lékařem nebo bylinkářem. Pokud chcete bylinky pěstovat jen tak pro radost, není lepší načasování, než začít hned!

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

SCALA

SCALA

AISHA

AISHA

AMY

AMY

AUGUSTINA

AUGUSTINA

BELISE

BELISE

BIBIANA

BIBIANA

CATHARINA

CATHARINA

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

DARCIA

DARCIA

DURIANA

DURIANA

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

ELISABETH

ELISABETH

VIOLETAS

VIOLETAS

SOFIE

SOFIE

LINDA

LINDA

AMORA

AMORA

PIPA

PIPA

KVĚTINOVÝ KOŠ LILI

KVĚTINOVÝ KOŠ LILI

BONITA

BONITA

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

KVĚTINOVÝ KOŠ ROBIN

KVĚTINOVÝ KOŠ SOFIE

KVĚTINOVÝ KOŠ SOFIE

SMUTEČNÍ KYTICE 7

SMUTEČNÍ KYTICE 7

LUDMILA

LUDMILA

OTILIE

OTILIE

MICHEL

MICHEL

LILIEN

LILIEN

ANEŽKA

ANEŽKA

ESTER

ESTER

KVĚTINOVÝ KOŠ MIX

KVĚTINOVÝ KOŠ MIX

AMY SET 1

AMY SET 1

BONITA SET 1

BONITA SET 1

BONITA SET 5

BONITA SET 5

ROOSY

ROOSY

CORAL

CORAL

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé