RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Tajemství modrých květin: Vzácná barva přírody vděčí za svou existenci včelímu zraku

Vzácná modrá barva květin

Na otázku, jakou barvu máte nejraději se často objeví odpověď „modrou“. Čím to je, že lidé mají modrou tak rádi?  Modrá patří mezi jedny ze základních barev, když se teď kolem sebe rozhlédnete, věříme, že něco modrého kolem sebe rozhodně spatříte! A proč je právě modrá barva ve světě rostlin a živočichů tak vzácná? Zkoumali jsme tyto otázky a dospěli jsme k závěru, že modrý pigment je vzácný přinejmenším zčásti proto, že je pro rostliny často obtížné ho vyrobit. Možná se k tomu vyvinuly jen tehdy, když jim přináší skutečný užitek: konkrétně láká včely nebo jiný opylující hmyz. Zjistili jsme také, že vzácnost modrých květů je částečně způsobena omezeními našich vlastních očí. Z pohledu včel jsou atraktivní modravé květy mnohem běžnější.

 

Historie fascinace modrou barvou

Starověká maska faraona Tutanchamona je zdobena lazuritem a tyrkysem a už staří Egypťané byli fascinováni modrými květinami, například modrým lotosem a dávali si záležet na zdobení předmětů modrou barvou. K barvení váz a šperků používali podmanivý syntetický pigment (dnes známý jako egyptská modř) a k výzdobě významných artefaktů včetně Tutanchamonovy masky polodrahokamy modré barvy, jako je lapis lazuli a tyrkys.

 

Modré barvivo na látky je dnes běžné, ale jeho kořeny sahají až do starověkého Peru, kde se modré barvivo používalo k barvení bavlněných látek již před 6000 lety. Do Evropy se modrá indigo barviva dostala z Indie v 16. století a barviva i rostliny, které je produkovaly, se staly důležitým zbožím. Jejich vliv na lidskou módu a kulturu je cítit dodnes, snad nejzřetelněji v modrých džínách a košilích. Dnes je mnoho modrých barev vytvořeno moderními syntetickými pigmenty nebo optickými efekty. Slavná fotografie modrozlatých šatů, která se stala virální v roce 2015, nejenže ukazuje, že modrá barva může stále fascinovat - zdůrazňuje také, že barva je stejně tak produktem našeho vnímání jako určitých vlnových délek světla.

 

Proč mají lidé tak rádi modrou?

Barevné preference lidí jsou často ovlivněny důležitými faktory prostředí v našem životě. Ekologické vysvětlení běžné preference modré barvy u lidí spočívá v tom, že je to barva jasné oblohy a čistých vodních ploch, které jsou známkou dobrých podmínek. Kromě oblohy a vody je však modrá barva v přírodě poměrně vzácná.

 

A co modré květiny?

Online databáze rostlin k průzkumu relativní četnosti modrých květů ve srovnání s ostatními barvami nám pomohla zjistit, jak si modrá barva stojí v květinovém světě. Mezi květy, které jsou opylovány bez zásahu včel nebo jiného hmyzu (tzv. abiotické opylení), se nevyskytovala  žádná modrá květina. Když jsme se však podívali na květy, které potřebují přilákat včely a jiný hmyz, aby se jejich pyl přemístil, začala se modrá barva najednou objevovat.

To ukazuje, že modré květy se vyvinuly pro možnost účelového opylování. I v takovém případě zůstávají modré květy poměrně vzácné, což naznačuje, že je pro rostliny obtížné takové barvy vytvářet a že mohou být cennou značkou zdatnosti rostlin a opylovačů v daném prostředí.

 

 

Globální četnost barev květů pro lidské zrakové vnímání ukazuje, že při zohlednění živočišně opylovaných druhů je z nich méně než 10 % modrých a u větrem opylovaných květů není zaznamenaná téměř žádná modrá barva. Barvy vnímáme díky tomu, jak fungují naše oči a mozek. Náš zrakový systém má obvykle tři typy čípkových fotoreceptorů, z nichž každý zachycuje světlo různých vlnových délek (červené, zelené a modré) z viditelného spektra. Náš mozek pak porovnává informace z těchto receptorů a vytváří tak vjem barvy.

 

U květů opylovaných hmyzem, zejména včelami, je zajímavé, že mají jiné barevné vidění než lidé. Včely mají fotoreceptory citlivé na ultrafialovou, modrou a zelenou vlnovou délku a také dávají přednost "modravým" barvám. Důvod, proč včely dávají přednost namodralým květům, zůstává stále otevřenou oblastí výzkumu.

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ALENKA

ALENKA

ANNA

ANNA

VIVIENA

VIVIENA

VIVIEN

VIVIEN
NÁŠ TIP

VIVIEN SET 2

VIVIEN SET 2

VIVIEN SET 1

VIVIEN SET 1

VIVIEN SET 3

VIVIEN SET 3

FRIDA

FRIDA

LONY

LONY

EUSTOMA + FREZIE

EUSTOMA + FREZIE

KASTY

KASTY

FREZIE + SANTINY

FREZIE + SANTINY

VIVIEN SET 4

VIVIEN SET 4

HELIS

HELIS

KVĚTINOVÝ KOŠ LOVE

KVĚTINOVÝ KOŠ LOVE

BERTA

BERTA

KVĚTINOVÝ KOŠ CAMILA

KVĚTINOVÝ KOŠ CAMILA

KASTY SET 1

KASTY SET 1

KASTY SET 2

KASTY SET 2

KASTY SET 3

KASTY SET 3

KASTY SET 4

KASTY SET 4

KVĚTINOVÝ KOŠ VIVIEN

KVĚTINOVÝ KOŠ VIVIEN

KVĚTINOVÝ KOŠ FRÉZIÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ FRÉZIÍ
Neprodejné

KVĚTINOVÝ KOŠ KASTY

KVĚTINOVÝ KOŠ KASTY

KVĚTINOVÝ KOŠ CRAZY

KVĚTINOVÝ KOŠ CRAZY

KVĚTINOVÝ KOŠ Z EUSTOMY A FRÉZIÍ

KVĚTINOVÝ KOŠ Z EUSTOMY A FRÉZIÍ

FREZIE + ALSTROMERIE

FREZIE + ALSTROMERIE
Náš
TIP

FLORA

FLORA

MONIK

MONIK
Náš
TIP

DOROTHY

DOROTHY

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé