RÁDI VÁM PORADÍME na tel.:
košík: 0 ks
celková cena: 0 Kč
0
Dokončit objednávku

Vánoční růže: bájná květina, která by u vás neměla v zimě chybět

Znáte bájnou vánoční růži? 

Pro mnoho zahradníků, kteří milují okrasné rostliny mohou zimní kvetoucí rostliny nabídnout tolik potřebný výbuch barev v jinak pusté krajině tohoto chladného ročního období. Zimně kvetoucí druhy rostlin jsou často složitěji dostupné, v porovnání například s jarními květinami, které na nás číhají na každém kroku. Zejména pro ty, kteří žijí v oblastech, kde se vyskytují časté mrazy. Ovšem i lidé žijící v nehostinných oblastech si zaslouží udělat radost v podobě krásných, barevných květin.  Dobrou volbou může být právě rostlina čemeřice vánoční (Helleborus). Pokud se se chcete dozvědět o této kouzelné rostlině více, dnešní článek je tu přesně pro vás!

 

 

Vánoční růže zblízka

Rostlina vánoční růže patří do čeledi čemeřicovitých. Stejně jako ostatní druhy čemeřic jsou tyto květiny známé svým časným kvetením. Doba kvetení vánoční růže se značně liší v závislosti na jejím klimatu. Zatímco v teplejším podnebí může rostlina rozkvést v blízkosti svátků, ve většině zemí začne kvést koncem zimy nebo velmi brzy na jaře. 

Vánoční růže čemeřice je stálezelená rostlina, která vytváří lesklé listy i během zimy. S oteplením vytváří velké masy zářivě bílých květů na krátkých stoncích. Stejně jako u mnoha jiných krajinných rostlin je třeba upozornit, že všechny části rostliny vánoční růže jsou jedovaté jak pro člověka, tak zejména pro domácí zvířata. Proto si raději dobře rozmyslete kam tyto krásné bělavé rostliny umístíte.

 

Podmínky pro pěstování vánoční růže

Rostliny vánoční růže upřednostňují stinné a zároveň chráněné místo na zahradě. Mnozí pěstitelé také zjistili, že tyto rostliny jsou náročné na hladinu pH v půdě a vyžadují půdu neutrální nebo mírně zásaditou. Těchto podmínek pro pěstování vánočních růží lze dosáhnout přidáním půdních doplňků, jako je například obyčejné vápno.

Místa pro výsadbu by měla také dobře odvádět vodu a umožňovat dostatečnou cirkulaci vzduchu. Po zasazení do země je péče o vánoční růže minimální. Tam, kde jsou podmínky pro pěstování vánočních růží mimořádně drsné, mohou jejich listy vykazovat známky poškození po celou nejchladnější část zimy. Poškozené listy můžete odstranit, abyste uvolnili místo novému růstu, který se obnoví, až nastane správný čas. Poškození listů může být způsobeno také vystavením intenzivnímu slunečnímu záření, to ale v našich podmínkách během zimních měsíců nehrozí.

Přestože je lze po několika letech růstu rozdělit, většina odborníků doporučuje ponechat rostliny vánočních růží v nerušeném růstu. Jakmile se jednou vytvoří, mohou krajináři očekávat, že vzrostlé vánoční růže helleborus budou vzkvétat po mnoho dalších let.

 

Zajímavosti o vánoční růži

Velmi oblíbený německý název pro čemeřici je "Nieswurz". Název pochází ze skutečnosti, že jakákoli část rostliny čemeřice dokáže vyvolat kýchání, pokud se rozemele na jemný prášek. Podráždění sliznic způsobuje protoanemonin, který v rostlině najdeme. V dřívějších dobách se tento jev používal k vykýchání zlých duchů a nemocí. Helleborus se používal také ve směsích tabáku ke šňupání. Vzhledem k tomu, že listy a kořeny jsou toxické, a nedoporučujeme vám používat rostliny čemeřice nebo jejich části k jiným účelům než k dekoraci nebo okrasnému zahradničení.

 

Bájný původ

S různými květinami jsou spojeny i různé příběhy a jinak tomu není ani u vánoční růže. Tento bájný příběh vysvětluje původ názvu vánoční růže a také důvod, proč je vánoční růže oblíbená zejména ve vánočním období.

Chudý pastýř putoval do Betléma. Protože neměl dárek pro Ježíška a protože bylo chladné období, nenašel u cesty žádné květiny. Mrzelo ho, že nenese Ježíškovi žádný dárek a tak hořce plakal. Když se však jeho slzy dotkly půdy, vyrostly ze země květiny krásné jako růže. Přemožený radostí vzal pastýř tyto vánoční růže a dal je Ježíškovi jako dárek, tyto květiny poté dostaly název vánoční růže a byly navždy spojeny s obdobím Vánoc.

 

A co vy a vánoční růže? Je to rostlina, která v tomto období nemůže na vašem stole chybět nebo naopak dáváte přednost jiným vánočním květinám?

 

 

tyto květiny doručíme do 90 minut kamkoliv v ČR a SR

ADRIANA

ADRIANA

SCALA

SCALA

AGNES

AGNES

RUDY

RUDY

ALENKA

ALENKA

ALEXIS

ALEXIS

AMY

AMY

ANNA

ANNA

APOLENA

APOLENA

ARIEL

ARIEL

DARI

DARI

BARBIE

BARBIE

BABETA

BABETA

BELISE

BELISE

BERENIKA

BERENIKA

BIANKA

BIANKA

BIBIANA

BIBIANA

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ

KYTICE BÍLÝCH RŮŽÍ
Zde zvolte vámi požadovaný počet květů. ? 0 Kč

BLANDINE

BLANDINE

CARMEN

CARMEN

CATHARINA

CATHARINA

CELESTINA

CELESTINA
NÁŠ TIP

CINDY

CINDY

CLEMENTINE

CLEMENTINE

CLEOPATRA

CLEOPATRA

CLOE

CLOE

CORIN

CORIN

DARCIA

DARCIA

DESIRE

DESIRE

DIANA

DIANA

DORA

DORA

DURIANA

DURIANA

ELEN

ELEN

ELIEN

ELIEN

ELISABETH

ELISABETH

EMILIE

EMILIE

Mohlo by vás také zajímat

Popisek stránky a produktu

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Vše, co potřebujete vědět o péči o sukulenty v interiéru

Jak se postarat o sukulenty v interiéru

Pořídili jste si novou rostlinu. Ale bojíte se, že nepřežije vaši láskyplnou péči, protože se sukulenty teprve začínáte? Nebojte se. V tomto průvodci péčí o sukulenty vám krok za krokem zodpovíme všechny vaše otázky. Dozvíte se, jak udržet svůj zelený přírůstek nejen naživu, ale i v dobrém stavu. Navíc je to poměrně jednoduché, stačí pochopit jejich přirozené prostředí, kterým je přirozeně teplo a sucho. Sukulenty obvykle pocházejí z oblastí s nízkou vlhkostí a srážkami a nesnesou mráz. S naším průvodcem je však budete moci udržovat ve skvělém stavu bez ohledu na roční období.

Číst celé
Nejčastější otázky spojené s květinami

Nejčastější otázky spojené s květinami

Patnáct zajímavostí o květinách

 

Květiny znamenají mnohem více než jenom parádu do vaší vázy. Jsou s nimi spojeny také časté otázky, které se neustále opakují. Lidé denně do vyhledávače vloží nespočet dotazů spojených s řezanými květinami nebo s jejich péčí. Mezi nejčastější patří například význam jednotlivých barev růží nebo jaké řezané květiny vám ve váze vydrží nejdéle a jak tomu můžete pomoci svou péčí. My jsme si pro vás dnes připravili speciální článek s nejopakovanějšími dotazy, které dostáváme stále dokola. Možná i vám odpovíme na nějakou z otázek, která se vám už dlouho honí hlavou.

Číst celé
Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Jak si z vašeho bytu udělat zahradu

Oáza klidu ve vašem bytě

Smutníte někdy nad tím, že byste si přáli krásnou, velkou zahradou, plnou květin, stromů a voňavých keřů, bohužel ale v bytě v centru města se tato představa stává téměř nereálnou? Víkendové úniky na chatu nebo popracovní procházky do parku vám nejsou dost, což naprosto chápeme, proto přicházíme s ideálním řešením, kdy si můžete udělat zahradu doslova u vás v bytě. Pokud trpíte nedostatkem venkovního prostoru, milujete zeleň a nechcete se jí vzdát ani během nadcházejících zimních měsíců nebo jen zkrátka milujete rostliny, proč si tedy nevytvořit vlastní vnitřní zahradu? Konkrétní funkce, které vaše vnitřní zahrada bude mít, bude záviset zejména na vašich preferencích, estetice, ale také na úrovni vašich zkušenosti pro pěstování rostlin. V neposlední řadě je také nutné se zamyslet nad celkovým prostorem a podmínkách, které jste schopni konkrétním květinám zajistit. Pokud si nejste jistí, kde začít, nevadí, připravili jsme si pro vás průvodce, ve kterém vám ukážeme možnosti, jak si snadno udělat z vašeho bytu oázu klidu a květin.

Číst celé